Ciekawe miejsca w pobliżu

  • Brusy (ok. 18 km od Swornegaci)- w pobliżu tego niewielkiego miasta leżącego na Kaszubach znajduje się wiele miejsc związanych z regionalną kulturą, które warto odwiedzić. Jednym z ciekawszych jest niezwykła pracownia nieżyjącego już artysty ludowego Józefa Chełmowskiego, która mieści się w pobliskiej wsi Brusy- Jaglie. Już w ogrodzie przybyszy witają wyrzeźbione w drewnie lipowym i pomalowane na intensywne barwy postaci świątków, Kaszubów czy zwierząt. Praktycznie każda z figurek została opatrzona sentencją. W domu artysty mamy okazję zapoznać się również z jego innymi dziełami- Józef Chełmowski malował również obrazy na płótnie czy szkle. Jego twórczość cieszy się dużym powodzeniem- pracownię artysty odwiedzają także goście zza granicy. Kolejną atrakcją w Brusach- Jagliach jest Chata Kaszubska- istniejące od 2005 roku muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane z kaszubską kulturą i sztuką.
  • Charzykowy (24 km od Swornegaci )- wieś turystyczno- letniskowa położona nad Jeziorem Charzykowskim. Uważana za kolebkę polskiego żeglarstwa. Latem odbywają się tutaj liczne koncerty muzyczne, m.in. festiwal folklorystyczny oraz festiwal piosenki żeglarskiej w miejscowym amfiteatrze im. Ottona Weilanda. Atrakcją dla turystów jest kąpielisko z przystanią wodną i wypożyczalnią sprzętu. Atut miejscowości stanowi dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.
  • Chojnice (28 km od Swornegaci)- czterdziestotysięczne miasto istniejące od XIV wieku. Warto tu zobaczyć średniowieczną Bazylikę Mniejszą pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (na wschód od Kościoła położone są dwie zabytkowe plebanie- XIV i XVIII- wieczna), Barokowe kolegium pojezuickie z kościołem pw. Zwiastowania NMP z XVIII wieku czy średniowieczne mury okalające miasto wraz Bramą Człuchowską. Godne podziwu są także budynek starostwa czy ratusz z XIX i początków XX wieku. W Chojnicach odbywa się również wiele interesujących imprez, m. in. Dni Chojnic (pod koniec czerwca).
  • Fojutowo (50 km od Swornegaci) to niewielka osada borowiacka, w pobliżu której znajduje się XIX- wieczny zabytek architektury hydrotechnicznej akwedukt- wzorowany na rzymskich budowlach tego typu. Stanowi on skrzyżowanie dwóch cieków wodnych. Duży atut miejscowości stanowi dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.
  • Leśno (ok. 25 km od Swornegaci)- to niewielka wieś. Znajduje się tam jednak sporo atrakcji- m. in. modrzewiowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża z XVII wieku, który ufundowała królowa Maria Ludwika. Pasjonatów historii z pewnością zainteresuje ścieżka lichenologiczno-kulturowa w Leśnie. Znajduje się tam cmentarzysko Gotów: kurhany (pochodzące z I-II w. n. e.), kręgi kamienne czy zrekonstruowane przez archeologów groby skrzynkowe sprzed naszej ery. Ta niewielka miejscowość to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce.
  • Kamienne Kręgi w Odrach (50 km od Swornegaci)- to doskonale zachowane cmentarzysko kręgów kamiennych, które stanowi jedno z cenniejszych tego typu miejsc w Europie. Pochodzi ono z czasów, kiedy ziemie te zamieszkiwali Goci (początki naszej ery). Na terenie rezerwatu można podziwiać stałą ekspozycję archeologiczną- odnalezioną w grobach biżuterię czy ceramikę. W Odrach znajdziemy także unikalne gatunki porostów.
  • Tereny zamieszkiwane przez Kosznajdrów (ok. 20 km od Swornegaci)- niedaleko naszej wsi znajdują się tereny zamieszkałe dawniej przez tzw. Kosznajdrów- osadników pochodzących z Niemiec. Ta grupa ludności pozostawiła po sobie wiele śladów. W Ostrowitem, uznawanym za stolicę tego regionu, zachował się średniowieczny kościół, zaś w pobliskim Silnie XIX-wieczna chata podcieniowa, w której znajduje się ekspozycja etnograficzna.
  • Widno (20 km od Swornegaci)- w tej niewielkiej, kaszubskiej wsi co roku odbywa się festyn, na którym pieczony jest tradycyjny chleb pochodzący z tego regionu. Organizatorzy imprezy zapewniają także inne atrakcje, takie jak jazda konna, zabawy i gry dla dzieci czy występy kaszubskich kapel.