Znani

Choć Swornegacie to niewielka wieś, urodziło się tu wiele wybitnych osobistości. Również sporo znanych postaci związało swoje życie z naszą miejscowością. Pragniemy przybliżyć ich życiorysy.

  • Bolesław Drewek (ur. 26. listopada 1903 roku w Swornegaciach, zm. 8. listopada 1972 roku w Kudowie Zdroju) – wybitny polski sportowiec, wioślarz. Zdobywca pięciu tytułów Mistrza Polski i brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Całe życie związany ze sportem, po zakończeniu kariery angażował się w prace organizacyjne sportów wioślarskich, między innymi był współzałożycielem Gdańskiego Okręgowego Związku Towarzystw Wioślarskich. Bolesław Drewek to także uczestnik kampanii wrześniowej i dyrektor banku. Swornegacie upamiętniły tego wybitnego olimpijczyka- w 1997 roku powstało Kaszubskie Koło Olimpijskie im. Bolesława Drewka. Od tego czasu corocznie organizowanie są Kaszubskie Regaty Wioślarskie imienia tego wybitnego, utalentowanego sportowca.
  • Franciszek Gierszewski (ur. 17. września 1894 roku w Swornegaciach, zm. 7. lipca 1981 roku w Chojnicach)- profesor muzyki kościelnej, dyrygent działającego w Chojnicach chóru „Lutnia”. Kształcił się w szkole organistowskiej w Pelplinie. W trakcie II wojny światowej aresztowany przez gestapo, po swoim uwolnieniu angażował się akcję charytatywną na rzecz więzionych przez hitlerowców Polaków. W późniejszych latach nadal zajmował się muzyką kościelną, co przyniosło mu wiele nagród i honorów, w tym nadanie mu przez papieża Jana XXIII godności Rycerza Orderu św. Grzegorza Wielkiego – najwyższego odznaczenia, jakim Watykan obdarzał osoby świeckie. Jego dorobek to utwory muzyki chóralnej i organowej. Tablica upamiętniająca tę wybitną postać znajduje się w Bazylice Mniejszej w Chojnicach.
  • Franciszek Złosz Czapiewski (ur. w 1885 r. w Małych Chełmach, zm. 18. kwietnia w Oranienburgu)- proboszcz parafii w Swornegaciach od 1918 roku, działacz społeczny, dziekan tucholski i reprezentant endecji na Sejmik Powiatowy w Chojnicach. Po wybuchu II wojny światowej aresztowano go i wywieziono – najpierw do Kamienia, później do Stutthofu, a na końcu został osadzony w Oranienburgu, gdzie zmarł. Odznaczono go Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasług.
  • Benedykt Gierszewski (ur. 29. września 1924 roku w Skarszewach, zm. 2. grudnia 2003 roku w Swornegaciach)- od 1953 roku proboszcz parafii św. Barbary w Swornegaciach, inicjator remontów w sworzyńskim kościele ( m. in. renowacji polichromii braci Drapiewskich), a także hodowca psów myśliwskich- założyciel pierwszego w kraju Klubu Posokowca Bawarskiego i Hanowerskiego w Polsce. Jego fascynację myślistwem można zauważyć chociażby w wystroju sworzyńskiego kościoła. Ksiądz był także żeglarzem, uprawiał sporty wodne, alpinizm i narciarstwo. Zanim został duchownym jego życie nie należało do najłatwiejszych. Losy księdza skomplikowały się zwłaszcza przez wybuch II wojny światowej- Benedykt Gierszewski musiał przerwać naukę i kształcić się w zawodzie elektryka, a później powołano go do Wermachtu. Seminarium duchowne ukończył więc dopiero po wojnie. Był bardzo związany z parafią w Swornegaciach i mieszkał tam nawet po przejściu na emeryturę.
  • Bracia Drapiewscy:
  • Ks. Franciszek (ur. 7 stycznia 1869 roku w Koronowie, zm. 9. października 1929 roku w Pelplinie) – proboszcz parafii w Swornegaciach, budowniczy neobarokowego kościoła pw. Św. Barbary, plebanii i organistówki. Założyciel Towarzystwa Rolników. Ten doskonały gospodarz i organizator dbał także o starą świątynię, dzięki czemu można ją dziś podziwiać we Wdzydzach Kiszewskich.
  • Władysław (ur. 12. listopada 1876 roku w Gackach, zm. 30 grudnia 1965 roku w Pelplinie)- malarz, artysta, zajmujący się głównie sztuką kościelną. Wraz z braćmi stworzył neorenesansową polichromię w sworzyńskim kościele. To również wykonawca prac renowacyjnych w katedrze peplińskiej, autor polichromii katedr w Płocku i Łucku, w świątyniach w Czerwińsku, Dobrzyniu, Wielu, Zblewie i Kościerzynie. Władysław Drapiewski namalował także wiele obrazów dla polskich i zagranicznych kościołów, a także projektant witraży, modernistycznych mebli i chorągwi kościelnych. Został odznaczony przez Piusa XII Krzyżem Komandorskim Św. Grzegorza Wielkiego.

Źródło: Gierszewska Donata, Swornegacie Monografia wsi, Swornegacie 2014.