Wycieczka do Śledziowej Huty

24 października br. uczestnicy projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie” wybrali się do Centrum Szkolenia i Usług Regionalnych w Śledziowej Hucie, aby zobaczyć jak wygląda pracownia, w której swoje warsztaty prowadzi Czesław Hinc – kaszubski twórca ludowy oraz mistrz wyplatania z korzenia sosny. Miejsce, w którym organizowane są warsztaty i szkolenia, gdzie promowana jest kultura Kaszub. 153414

Wycieczka ta była również okazją, aby zwiedzić po drodze inne zakątki naszego regionu. Uczestnicy projektu byli w Zakładzie Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie – w tym miejscu każdy mógł zakupić porcelanę do swojego domu. Piękne naczynia, ręcznie malowane w kaszubskie wzory od lat zdobią stoły na Kaszubach. Kolejnym przystankiem było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w którym można było zapoznać się z życiem i działalnością gen. Józefa Wybickiego oraz okolicznościami powstawania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wycieczka utwierdziła początkujących adeptów plecionkarstwa w dążeniu do zachowania i popularyzowania bogatych tradycji kaszubskich. Zarówno kultura, jak i historia regionu stanowią o unikatowości Kaszub. Warto zadbać, aby nie odeszły w zapomnienie.

153406

153416

logotypy swornegacie po plecionkach