Do Swornegaci zabierzcie słuchawki i smartfony

Popularność treści „audio” w ostatnich latach wyraźnie wzrasta. „Audiobook”, „podcast” „audioguide”, czy też  „audioprzewodnik” – te słowa znane są już nie tylko ludziom młodym i obytym z nowoczesnymi technologiami. Coraz częściej, zarówno słowami, jak i kryjącymi się za nimi sprzętem oraz możliwościami, posługują się instytucje kultury. Zwiedzanie ekspozycji lub zabytków z audioprzewodnikiem to nie tylko ogólnopolski ale i ogólnoświatowy trend.

A czym jest audioprzewodnik? Zgodnie z definicją:

Audioprzewodnik to bezprzewodowe urządzenie z wgranymi treściami audio. Prowadzi nas przez ekspozycję, przekazując informacje merytoryczne oraz wskazówki dotyczące kierunku zwiedzania czy położenia omawianego eksponatu. Może występować w formie specjalnego urządzenia ze słuchawkami, udostępnianego przez daną instytucję, oraz w postaci aplikacji na telefon czy tablet. Czytaj dalej Do Swornegaci zabierzcie słuchawki i smartfony

Seniorzy prowadzą warsztaty!

Jednym z elementów zadania pn.: „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła” są warsztaty organizowane przez seniorów. Osoby, które uczestniczyły w zajęciach ze specjalistami, przez kilka tygodni doskonaliły swoje umiejętności w wybranej dziedzinie związanej z tematyką ziołową. Teraz zapraszają na warsztaty swoich równolatków a także odwiedzają podopiecznych DPS w Wysokiej. Taka organizacja zajęć sprzyja zarówno doskonaleniu umiejętności i poszerzania wiedzy z zakresu zielarstwa, jak również integracji wewnątrzpokoleniowej.

gdy gorączka...

IMG_0008 kopia_1

Seniorzy z podchojnickich wsi zwiedzali Ogród Bellingham na Kaszubach

W gminie Chojnice trwa realizacja projektu pn.: „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła”. Stowarzyszenie Akolada, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, pozyskało na to zadanie dofinansowanie z ministerialnego Programu Aktywni+.

Dotacja została przeznaczona przede wszystkim na organizację warsztatów z zakresu zielarstwa, zwłaszcza tych przypominających tradycje stosowania ziół na Kaszubach. Seniorzy z gminy Chojnice mieli również okazję do wycieczek, podczas których sporo dowiedzieli się o ziołach – zarówno tych naturalnie występujących w regionie, jak i tych, które coraz częściej rosną w naszych ogrodach. Czytaj dalej Seniorzy z podchojnickich wsi zwiedzali Ogród Bellingham na Kaszubach

Międzynarodowy Festiwal „BLUES w SWORACH”.

Ostatnie tegoroczne wydarzenie w sworzyńskim amfiteatrze z całą pewnością zachwiało utartym już schematem – organizowania na wsi koncertów i festynów z muzyką biesiadną lub disco polo.

W sobotę, 21 sierpnia, odbył się III Międzynarodowy Festiwal „BLUES w SWORACH”.

Wydarzenie to poprzedziły Bluesowe Spotkanie Tematyczne i Warsztaty zorganizowane w przeddzień festiwalu w WDK w Swornegaciach. Czytaj dalej Międzynarodowy Festiwal „BLUES w SWORACH”.