Od kilku miesięcy na terenie gminy Chojnice realizowany jest projekt „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”. Uczestnikami zadania są osoby w wieku 60+, które zgłębiają tajniki różnych gałęzi plastyki ludowej Kaszub. Seniorzy uczestniczą w zajęciach rękodzielniczych, gdzie tworzą przedmioty, możliwe do wykorzystania w zagospodarowaniu i upiększeniu ogrodu.
Wycieczka do skansenu
Ożywienie tradycji rękodzielniczych regionu Kaszub jest priorytetem projektu „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”, realizowanego w placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. Uczestnikami zadania są seniorzy, którzy zapoznają się z różnymi formami plastyki ludowej Kaszub, mogących mieć zastosowanie w ogrodach. Zadanie składa się z warsztatów oraz spotkań z twórcami ludowymi, ale też wycieczek i wyjazdów do miejsc, które odgrywają kluczową rolę dla zachowania i popularyzowania kultury kaszubskiej. Takim miejscem jest niewątpliwie skansen we Wdzydzach Kiszewskich.
Test Kaszuba w Swornegaciach
Mieszkańcy Swornegaci i turyści odwiedzający region mieli okazję sprawdzenia się w teście z wiedzy na temat kultury kaszubskiej i przyrody Borów Tucholskich. Wszyscy, którzy 13.08.2022r. stawili się przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach i zarejestrowali swoją drużynę, stanęli przed nie lada wyzwaniem. Musieli zmierzyć się z TESTEM KASZUBA – szeregiem zadań sprawdzających, jak odnajdują się w kaszubskich tradycjach i folklorze oraz jak dobrze znają kaszubską przyrodę. Wyzwanie nie było proste… Trzeba było zdobyć sprawności we wszystkich ważnych dyscyplinach: hafcie, wioślarstwie, wyplataniu koszy z wikliny a nawet kowalstwie i pszczelarstwie. Nie obyło się bez zadań dotyczących przyrody Kaszub – wszak Swornegacie leżą w samym sercu Zaborskiego Parku Krajobrazowego! Na szczęście Kaszubi okazali się pomocni, więc ramię w ramie stanęli z graczami przekazując im swoje najtajniejsze sekrety. Czytaj dalej Test Kaszuba w Swornegaciach
„Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”
Stowarzyszenie Akolada realizuje projekt, w którym seniorzy angażują się w kultywowanie lokalnych tradycji rękodzielniczych. Uczą się podstaw rzeźbiarstwa, malowania na szkle, wyplatania i plecionkarstwa a także lepienia z gliny i tworzenia domków dla zapylaczy z naturalnych materiałów. Przedmioty, które tworzą mają służyć do upiększenia ogrodów oraz nadania przydomowym posesjom wyglądu jak najbardziej zbliżonego do tradycyjnych wiejskich ogrodów.
Czytaj dalej „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”
Wizyta w Klosnowie
Jednym z etapów przyrodniczej edukacji dzieci z Nowej Cerkwi było poznanie drogi, jaką musi przejść nasionko z szyszki do ziemi, aby mogło z niego wyrosnąć drzewo.
W przyrodzie wszystko toczy się swoją naturalną koleją rzeczy. Trochę inaczej jest wtedy, gdy do zalesienia lub odnowienia potrzeba całego mnóstwa nasionek – jak często zdarza się na obszarach, gdzie gospodarzem jest człowiek. Wtedy potrzebna jest wyłuszczarnia.
Dzieci uczestniczące w zadaniu pn.: „Letnia Akademia Przyrodnicza” odwiedziły Wyłuszczarnię Nasion w Klosnowie. Dzięki kierownikowi wyłuszczarni – Witoldowi Prabuckiemu, dowiedziały się, że szyszki otwierają się w suchych i ciepłych warunkach i poznały cały proces, podczas którego dzieje się to w wyłuszczarni. Uczestnicy zadania mogli zwiedzić nowoczesną, funkcjonującą obecnie wyłuszczarnię oraz nieczynną już Czytaj dalej Wizyta w Klosnowie