Warsztaty wypieku chleba sworzyńskiego

Wypiek chleba sworzyńskiego

W Swornegaciach organizowane są warsztaty tradycyjnego wypieku chleba w specjalnie do tego wybudowanym piecu chlebowym pod wiatą przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Pracownicy miejscowego domu kultury uczynili z tej prozaicznej (jakby się wydawało) czynności, prawdziwy rytuał. Oprócz starannego odmierzania i przesiewania mąki, zaczyniania drożdży i zagniatania ciasta, można tam zapoznać się z całą historią tego najpospolitszego u nas pokarmu. Warto wysłuchać ciekawej prelekcji prowadzących o poszanowaniu dla chleba, i przypomnieć sobie, czym chleb być powinien dla każdego Kaszuba i dla każdego człowieka. Wykład jest przeplatany własnymi wspomnieniami prowadzącego i zasłyszanymi od najstarszych mieszkańców Swornegaci opowieściami. Całe warsztaty przeprowadzone są niezwykle sprawnie i interesująco, z przytaczaniem wielu anegdot przysłów i żartów. W oczekiwaniu na wyrośnięcie, a potem upieczenie bochenków, można zwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i wysłuchać ciekawych informacji o zgromadzonych tam eksponatach. Po kilkugodzinnych warsztatach, każdy otrzymuje Certyfikat Małego Piekarza i wykonany przez siebie chleb.

Pod wiatą chlebową znajduje się także palenisko (plata) przeznaczona do wykonywania tradycyjnych regionalnych potraw, np. wafli w szczypcach oraz grill, na którym można w trakcie przerwy upiec kiełbaski.

Propozycja programu wypieku chleba:

  1. Powitanie i przygotowanie do warsztatów.
  2. Poznanie procesu wyrabiania chleba począwszy od przesiewania mąki, wykonania zaczynu, wygniatania i wyrastania ciasta oraz rozpalenie pieca chlebowego.
  3. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta i nagrzanie pieca prelekcja na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.
  4. Po wyrośnięciu ciasta następuje zagniatanie i formowanie bochenków chleba do foremek, odstawienie do podrośnięcia. Podejście do pieca i sprawdzenie jego nagrzania.
  5. Wsadzenie foremek z ciastem do nagrzanego pieca i oczekiwanie na gotowy wypiek chleba.
  6. Podczas wypiekania chleba jest możliwość zwiedzenia Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie znajdują się stare, tradycyjne przedmioty używane w gospodarstwach domowych, obejrzeć można również wystawy twórców ludowych (rzeźba, obraz, haft, wikliniarstwo), istnieje także możliwość zakupienia pamiątek regionalnych.
  7. Wyjmowanie chleba z pieca i wręczenie certyfikatów małego piekarza dla każdego uczestnika.

Warsztaty wypieku chleba skierowane są zarówno dla dzieci i osób dorosłych, mogą odbywać się w grupach zorganizowanych i indywidualnych.

Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach mogą zgłaszać się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach pod nr tel. 533 933 924

Oferta dla grup zorganizowanych – koszt 40zł/osoba.
Oferta dla osób indywidualnych (tylko w sezonie letnim) – koszt 40zł/osoba.