W Swornegaciach wyplatają ze sworów

Niegdyś wyplatanie ze korzeni drzew  (sworów) było w Swornegaciach powszechne, a kosze wykonane przez nieżyjącego już mieszkańca sołectwa – Maksymiliana Mogę rozsławiały wieś na całym świecie. W ostatnich latach lokalne stowarzyszenia: Akolada i Swory oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach podejmują próby wskrzeszenia tej pięknej tradycji plecionkarskiej. W bieżącym roku, na terenie sołectwa, realizowany jest projekt „Swornegacie po plecionkach poznacie!”, którego głównym celem jest właśnie międzypokoleniowy przekaz unikatowej wiedzy i umiejętności z zakresu wyplatania ze sworów.

DSC03932

Uczestnicy projektu podsumowali już pierwszą część tego zadania. Zorganizowali spotkanie, podczas którego pokazali efekty swojej dotychczasowej pracy – koszyki, kobiałki a nawet „gacie” wyplecione ze sworów. Goście z podziwem oglądali plecionki. Z zaciekawieniem dopytywali też o surowiec i metody wykonywania takich „cudeniek”. Z przyjemnością obejrzeli też występ rodzinnej kapeli BAS z Sierakowic. Członkowie zespołu śpiewali, opowiadali anegdoty i dowcipy na temat życia Kaszubów a także … częstowali tabaką! Prócz tabaki uczestnicy spotkania mogli skosztować też jabłek (prosto z sadu!), których pełne kosze czekały na gości. Po występach  czekało też ognisko i pieczone kiełbaski.

Już niedługo kolejna odsłona projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie!”. 9 września w Swornegaciach, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, odbędzie się spotkanie poświęcone wyplataniu ze sworów, na które już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają.

logotypy swornegacie po plecionkach

DSC03955

DSC04058