Wycieczka do skansenu

Ożywienie tradycji rękodzielniczych regionu Kaszub jest priorytetem projektu „Skąd w ogrodzie się wzięło kaszubskie rękodzieło?”, realizowanego w placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. Uczestnikami zadania są seniorzy, którzy zapoznają się z różnymi formami plastyki ludowej Kaszub, mogących mieć zastosowanie w ogrodach. Zadanie składa się z warsztatów oraz spotkań z twórcami ludowymi, ale też wycieczek i wyjazdów do miejsc, które odgrywają kluczową rolę dla zachowania i popularyzowania kultury kaszubskiej. Takim miejscem jest niewątpliwie skansen we Wdzydzach Kiszewskich.

134935

Muzeum założone przez Teodorę i Izydora Gulgowskich zachwyciło seniorów z gminy Chojnice. Uczestnicy projektu zwiedzili zabytkowe chaty kaszubskie, dawną szkołę, odwiedzili kuźnię kowala i drewniany kościół, który do Wdzydz trafił ze Swornegaci. Spacerowali też ścieżkami biegnącymi wzdłuż wiejskich opłotków i zaglądali do tradycyjnych ogródków mieszkańców Kaszub. Zapoznali się z tradycyjnym wyrobem ubrań– począwszy od wysiewu i zbioru lnu, poprzez jego obróbkę, tkanie, barwienie i szycie (ach te dawne katalogi mód!). Odwiedzili dworek szlachecki, który choć zbudowany w XVII wieku zawierał sprzęty z przełomu XIX i XX wieku – uczestnicy wycieczki z rozrzewnieniem wspominali wafle pieczone w szczypcach czy podpłomyki pieczone na kuchennej placie… Niewątpliwą atrakcją była lekcja malowania na szkle – seniorzy zamienili się w „obraźników” i  przenieśli wzory i motywy kaszubskich haftów na szkło.

Dzień spędzony we Wdzydzach Kiszewskich zdecydowanie przypomniał uczestnikom projektu, że kultura i tradycje kaszubskie są wyjątkowe i warto je zapamiętać, aby choć część z nich przekazać kolejnym pokoleniom.

logotypy skąd się wzięło... 134943 134968