„Kaszubskie czwartki”

IMG_0115-kopia

Kolejne wakacje już za nami. Niestety, wraz z zakończeniem lata w Swornegaciach żegnamy „Kaszubskie czwartki”. Cykl występów ludowych kapel stał się już lokalną tradycją. Koncerty przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego odbywają się od trzech lat i z roku na rok przyciągają coraz więcej osób.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak mocno Swornegacie związane są z kulturą kaszubską. Niestety, dawne tradycje zaczynają zanikać. Mieszkańcy miejscowości słabo znają lokalne obyczaje i ich nie kultywują. A szkoda, bo kultura kaszubska wzbudza spore zainteresowanie wśród licznie przybywających do tej wypoczynkowej miejscowości turystów. Stowarzyszenie „SWORY” postanowiło ratować zanikające tradycje. Właśnie dlatego zdecydowano się na organizację „Kaszubskich Czwartków”. Każdego lata w czwartkowe wieczory mieszkańcy wsi i wczasowicze spotykają się przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego, by posłuchać ludowych kapel, spróbować swoich sił w tradycyjnych zabawach czy posłuchać zabawnych historyjek związanych z regionem. W tym roku w Swornegaciach wystąpili m.in.:  Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „KASZUBY” Wiele – Karsin,  Kapela Bazuny z Rytla, Kapela Bas z Sierakowic. Występy wzbudziły spory entuzjazm- publiczność doskonale się bawiła i przy okazji zapoznała z lokalną kulturą i obyczajami. Mieszkańcy przypomnieli sobie, jak wspaniała jest kaszubska kultura. Inicjatywa okazała się bardzo ważna dla młodzieży, która często niewiele wie na temat regionalnej kultury. Turyści mieli okazję spojrzeć na Swornegacie z nieco innej perspektywy i zobaczyć, że ta miejscowość ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko piękne krajobrazy czy czyste jeziora. Wielu z nich zainteresowało się miejscową kulturą i zwiedziło Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, gdzie można obejrzeć pracę lokalnych artystów.

Szkoda, że tegoroczna edycja „Kaszubskich czwartków” dobiegła końca. Na szczęście organizatorzy przedsięwzięcia niedawno się spotkali, by zastanowić się nad kontynuacją cyklu koncertów. Tak więc kolejne imprezy z kulturą kaszubską w tle już w przyszłym roku!

Wydarzenie finansowane było ze środków Gminy Chojnice i Powiatu Chojnickiego.

https://www.youtube.com/watch?v=MD9FX8MTLvE – link do filmiku

IMG_0008-kopia IMG_0014-kopia IMG_0089-kopia IMG_0126-kopia