Sworzyńskie plecionki na Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce obchodzone są od 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest angażowanie społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym i prezentowanie jego różnorodności. Co roku EDD organizowane są zawsze we wrześniu i przebiegają pod innym hasłem przewodnim. W tym roku jest to hasło: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są ważne dla każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności, wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że każda społeczność jest wyjątkowa.3.

W tym roku do obchodów EDD przyłączyły się Swornegacie, ażeby podkreślić ważną tu tradycję wyplatania ze sworów. Nieprzypadkowo wieś nazywa się Swornegacie, gdyż miano to pochodzi od  „gacenia” brzegów rzek „sworami”.

9 września, przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego odbyły się otwarte pokazy plecionkarskie. Materiałem, z którego korzystali uczestnicy warsztatów były oczywiście korzenie sosny. Choć można też było podpatrzeć (lub spróbować samemu…) wyplatania z wikliny – podczas spotkania powstawał jeden z elementów instalacji artystycznej – przęsło płotu, który wkrótce, ozdobiony „swornegaciami”, stanie w centrum wsi. Uroczystość była też okazją do obejrzenia wystawy poświęconej tradycjom plecionkarskim w Swornegaciach.

10.

IMG_2751

Dopełnieniem wydarzenia był występ kapeli kaszubskiej A Matizer Noga. Muzycy i gawędziarze opowiadali dowcipy oraz śpiewali kaszubskie piosenki. Był też poczęstunek dla gości, próbowanie tabaki, a także wspólne wykonanie „kaszubskiego abecadła”.

2

Spotkanie było zrealizowane w ramach projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie”. Goście tego wydarzenia z pewnością od tej pory będą kojarzyć tę kaszubską wieś z ważną i piękną tradycją wyplatania ze sworów.

logotypy swornegacie po plecionkach