Do Swornegaci zabierzcie słuchawki i smartfony

Popularność treści „audio” w ostatnich latach wyraźnie wzrasta. „Audiobook”, „podcast” „audioguide”, czy też  „audioprzewodnik” – te słowa znane są już nie tylko ludziom młodym i obytym z nowoczesnymi technologiami. Coraz częściej, zarówno słowami, jak i kryjącymi się za nimi sprzętem oraz możliwościami, posługują się instytucje kultury. Zwiedzanie ekspozycji lub zabytków z audioprzewodnikiem to nie tylko ogólnopolski ale i ogólnoświatowy trend.

A czym jest audioprzewodnik? Zgodnie z definicją:

Audioprzewodnik to bezprzewodowe urządzenie z wgranymi treściami audio. Prowadzi nas przez ekspozycję, przekazując informacje merytoryczne oraz wskazówki dotyczące kierunku zwiedzania czy położenia omawianego eksponatu. Może występować w formie specjalnego urządzenia ze słuchawkami, udostępnianego przez daną instytucję, oraz w postaci aplikacji na telefon czy tablet.

I właśnie takie urządzenia pojawiły się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Opracowana została specjalna ścieżka do zwiedzania znajdującej się tam wystawy pn.: „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?”.  Wystawa pokazuje codzienność mieszkańców południowej części Kaszub – Zaboraków, począwszy od połowy XIX w. do połowy XX w. Dotychczas wystawę można było zwiedzać samodzielnie – korzystając z plansz z nazwami niektórych sprzętów lub usług pracowników kaszubskiego domu. Niestety w okresie wzmożonego ruchu turystycznego w sezonie letnim, osoby te nie były w stanie oprowadzić wszystkich zwiedzających i zainteresowanych ekspozycją. Rozwiązaniem, z którego korzysta już wiele instytucji kultury, okazały się audioprzewodniki. Dla osób zainteresowanych realiami życia codziennego Zaboraków opracowano specjalną ścieżkę zwiedzania. Poruszając się zgodnie ze wskazaniami, można sporo dowiedzieć się o eksponatach prezentowanych na wystawie, ale też poznać historię Swornegaci czy tradycje kaszubskie.

Z audioprzewodników można korzystać pobierając na swojego smartfona aplikację MOVI GUIDE (np. poprzez kod QR dostępny w kaszubskim domu rękodzieła) lub w sposób bardziej tradycyjny – wypożyczając u pracowników KDRL słuchawki. Treść jest dostępna w języku, polskim, angielskim i kaszubskim a także migowym.

Usługa jest nieodpłatna, dzięki dotacji, jaką Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach pozyskał z Programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury.konwersja

1650631380552 1650631380528