Seniorzy z podchojnickich wsi zwiedzali Ogród Bellingham na Kaszubach

W gminie Chojnice trwa realizacja projektu pn.: „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła”. Stowarzyszenie Akolada, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, pozyskało na to zadanie dofinansowanie z ministerialnego Programu Aktywni+.

Dotacja została przeznaczona przede wszystkim na organizację warsztatów z zakresu zielarstwa, zwłaszcza tych przypominających tradycje stosowania ziół na Kaszubach. Seniorzy z gminy Chojnice mieli również okazję do wycieczek, podczas których sporo dowiedzieli się o ziołach – zarówno tych naturalnie występujących w regionie, jak i tych, które coraz częściej rosną w naszych ogrodach.

Ostatnie, ciepłe dni lata okazały się idealnym terminem do odwiedzenia Ogrodu Bellingham. Ogród ten, wbrew obco brzmiącej nazwie, znajduje się w sercu Kaszub – w miejscowości Zgorzałe, niedaleko Stężycy.

Założyciele ogrodu doskonale połączyli swoje doświadczenia z Anglii i Irlandii z polskimi tradycjami. Uczestnicy wycieczki sporo dowiedzieli się na temat uprawy kwiatów i warzyw bez stosowania chemii, roli zapylaczy w ogrodzie oraz produkcji kompostu. Podziwiali też piękno jesiennego ogrodu, w którym tradycyjnym rudbekiom, jeżówkom i floksom towarzyszyły zioła: szałwia, hyzop, oregano i tymianek. Odwiedzili również ogród warzywny, gdzie w tunelu foliowym mogli obejrzeć przeróżne gatunki pomidorów i papryki.

Wycieczka była podsumowaniem letnich warsztatów i miała zachęcić seniorów do  zgłębiania tajników zielarstwa w dalszej części zadania. Od jesieni, w każdej z miejscowości gdzie jest realizowany projekt, będą odbywały się zajęcia tylko z jednej techniki zastosowania ziół. Dzięki temu uczestnicy projektu dokładnie zgłębią tajniki wybranej przez siebie dziedziny a nabyte umiejętności wykorzystają przeprowadzając warsztaty dla innych.

gdy gorączka... IMG_0194