TEST KASZUBA

13 sierpnia bieżącego roku już po raz trzeci w Swornegaciach przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego  zorganizowany  zostanie Test Kaszuba. W ramach tej plenerowej zabawy  w obrębie miejscowości utworzonych zostanie ok.  8 punktów – stoisk, z których każdy w swoisty sposób będzie nawiązywał do historii i tradycji kultywowanych niegdyś na terenie tej pięknej wsi.

test-kaszuba-724x1024

Uczestnicy staną przed nie lada wyzwaniem. Będą musieli zmierzyć się z TESTEM KASZUBA – szeregiem zadań sprawdzających jak odnajdują się w kaszubskich tradycjach i folklorze. Wyzwanie nie będzie proste! Trzeba zdobyć sprawności we wszystkich ważnych dyscyplinach: hafcie, wioślarstwie, kowalstwie… Na szczęście Kaszubi (prowadzący) są pomocni, więc ramię w ramię staną z graczami przekazując im najtajniejsze sekrety, tak by każda grupa opuściła punkt wypełniwszy zadanie.

Udział w zabawie będzie się wiązał z rejestracją. Gra przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci (od 6 roku życia). Gracze, podzieleni na drużyny od 2 do 6 osób mogą zgłaszać się w dniu gry od godz. 15.00 do 16.00 przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Rejestracja będzie polegała na podaniu imienia i nazwiska „Retmana” drużyny oraz ilości osób w grupie. Retman, czyli szef drużyny otrzyma krótką instrukcję gry.

Instrukcja wyjaśni o co chodzi w grze, jak uzyskać informacje o kolejnych punktach, ile orientacyjnie trwa gra i z ilu punktów się składa.

Oprócz instrukcji każda drużyna otrzyma pierwszą wskazówkę kierującą do wybranego punktu. Drużyny będą zaczynać grę w różnych punktach Swornegaci tak, aby na żadnym nie było tłoku i żeby gra była różnorodna.

Gracze będą musieli skompletować wszystkie umiejętności i nauczyć się kilku słów w  języku kaszubskim. Na dowód, w finale gry, będą musieli wykorzystać zdobytą wiedzę, aby przekroczyć wrota Kaszub i z zebranych słów ułożyć zdanie, zdradzające pewien sekret lub ciekawostkę. To właśnie zdanie, ułożone w sposób właściwy, pozwoli określić, czy drużyna zdała Test Kaszuba.

Schemat gry został określony tak, by  po zaliczeniu wszystkich punktów gracze byli kierowani na Finał do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, gdzie będą czekały nagrody dla drużyn,  drobny poczęstunek i przepyszna strawa duchowa serwowana z ust kaszubskiej kapeli.

Wzorem lat ubiegłych poszczególne punkty trasy będą zróżnicowane, tak by nie tylko zapewnić dobrą zabawę i rozrywkę, ale jak najpełniej oddać rys kulturalny regionu. Będzie można  spróbować  potrawy regionalnej kuchni kaszubskiej, cofając się do lat szkolnych zmierzyć się z językiem kaszubskim, dowiedzieć się kim był flisak i czym się zajmował, i wiele innych związanych z haftem, wikliną, połowem ryb, itp.. Nowością  będą punkt kowalstwa i ceramiki, gdzie trzeba będzie wykazać się pewnymi zdolnościami i umiejętnościami.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do zmierzenia się z Testem Kaszuba i stania się przez to prawdziwym Kaszubą.