Operetka z jeziorem w tle

IMG_0129-kopia

Ostatnia niedziela (23.08.2015 r.) upłynęła w Swornegaciach pod znakiem muzyki klasycznej. W miejscowym amfiteatrze wystąpiły gwiazdy operetki i opery. Wszystko to za sprawą projektu „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy”, który został dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

IMG_0033-kopia

Koncert „Operetka z jeziorem w tle” przyciągnął sporą grupę osób. Amfiteatr wypełnił się po brzegi- zarówno starsi, jak i młodsi z dużym zainteresowaniem wysłuchali występów. A było czego. Początek recitalu należał do młodzieży- jako pierwsza wystąpiła Julia Kamińska, która wykonała dwa utwory. Uzdolniona dwunastolatka zachwyciła publiczność swoim wspaniałym głosem. Później przyszedł czas na  Januarego Porębskiego- ubiegłoroczny półfinalista telewizyjnego show „Mam Talent” zagrał na gitarze m.in. wielki przebój Johna Lennona „Imagine”. Potem na scenie pojawili się artyści operowi: Adam Zaręba- chojniczanin, dysponujący wspaniałym barytonem, Jakub Gąska- tenor oraz Dorota Szostak- Gąska, posiadaczka przepięknego sopranu. Wszyscy śpiewacy zachwycili publiczność swoimi występami. Adam Zaręba wykonał m. in. arię Daniły z operetki „Wesoła Wdówka”- „Wieczorem jest maxime…”. Jego występ rozbawił słuchaczy- artysta ma nie tylko wspaniały głos, ale również posiada spore umiejętności aktorskie. Jakub Gąska zaśpiewał m.in. znaną i lubianą pieśń „O sole mio”, zaś Dorota Szostak- Gąska odegrała m.in. rolę Silv w pieśni „Czardasz, czardasz…”. Równie interesujące okazały się występy śpiewaków w duetach- m.in. aria „Kto ślub nam dał…” z operetki „Baron cygański” w wykonaniu sopranistki i tenora, którzy prywatnie są małżeństwem. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Amigos para sempre”. Publiczność prosiła jednak o bis, więc artyści wykonali znany i lubiany przebój „Usta milczą, dusza śpiewa”. Libretto poszczególnych operetek przybliżył słuchaczom prowadzący- Andrzej Zborowski. Warto także wspomnieć o orkiestrze, która towarzyszyła śpiewakom i na żywo wykonywała wszystkie utwory.

IMG_0057-kopia

„Operetka z jeziorem w tle” okazała się świetnym pomysłem. Inicjatywa przyciągnęła sporą grupę osób. Mieszkańcy wsi nieczęsto mają okazję posłuchać muzyki klasycznej czy zobaczyć występy artystów operowych. Drogie bilety czy spora odległość do najbliższej filharmonii utrudniają im dostęp do wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Projekt „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy” przekonał wielu ludzi, że musical czy operetka to nie tylko rozrywka dla elit. Już wkrótce w placówkach kulturalnych w gminie Chojnice rozpocznie się cykl audycji przeznaczonych dla dzieci. Warsztaty przybliżą najmłodszym muzykę klasyczną, operę i operetkę.

IMG_0180-kopia